درباره قانون جذب و NLP

NLP در اوایل دهه ۱۹۷۰ میلادی به طور روشن مطرح شد. این اصطلاح اشاره دارد به ارتباط بین فرایندهای عصبی (N: Neuro) ، زبان (L: linguistic) و الگوهای رفتاری که از طریق تجربه (P:programming) بدست می آیند و می توان آنها را برای دستیابی به یک هدف خاص در زندگی سازماندهی کرد.

بنیانگذاران NLP، ریچارد بندلر و جان گریندر (از دانشگاه کالیفرنیا) می گویند که NLP قادر است  مشکلاتی از قبیل هراسها، افسردگی، اختلال عادت، بیماری های روانی، و اختلالات یادگیری را برطرف کند. آنها بیان کرده اند که هدف از این علم پیدا کردن راه هایی برای کمک به مردم  جهت زندگی بهتر، کاملتر و غنی تر است.

کسانی که می توانند به نتایج درخشان دست یابند،‌این کار را از طریق برقراری ارتباط خاصی با سیستم عصبی خود به انجام می رسانند.

  NLP چهارچوبی علمی برای هدایت ذهن در اختیار ما می گذارد و به ما می آموزد که روحیات و رفتارهای خود و یا روحیات و رفتارهای دیگران را به مسیر صحیح هدایت کنیم.

 به طور خلاصه این علم به ما می آموزد که چگونه مغز و ذهن خود را اداره کنیم تا به بهترین وجه به نتایج دلخواه خود برسیم.

 یکی از اصول NLP می گوید که همه ما دارای‌ سلسله اعصاب مشابهی هستیم، بنابر این در جهان هر کس قادر باشد هر کاری را انجام دهد،‌ شما نیز می توانید، مشروط به این که مغز و اعصاب خود را دقیقا مانند او اداره نمایید. این عملیات در اصطلاح “مدلسازی” نامیده می شود.

 اگر کسی هست که صبحها به راحتی و به سرعت بیدار می شود، پس شما هم می توانید. اگر کسی را می شناسید که می‌تواند رابطه کامل با فرزند خود برقرار کند،‌ پس شما هم می‌توانید.

 بدیهی است بعضی‌کارها مشکل تر و پیچیده تر است و لذا ممکن است مدلسازی آن کارها به زمان بیشتری نیاز داشته باشد

با این وجود، به گفته برخی از دانشمندان علوم اعصاب،  روانشناسان،  و زبان شناسان، شواهد علمی کنونی NLP را پشتیبانی نمی کنند و این علم از مفاهیم و عبارات نادرست و گمراه کننده استفاده میکند.
بررسی تحقیقات تجربی در NLP نشان می دهد که NLP  اشتباهات متعددی دارد و در ایجادنتایج قابل اعتماد برای ادعاهای خود ناتوان است.


 راز قانون جاذبه کائنات

در استرالیا فیلمی در مورد مثبت اندیشی ساخته شد که موفقیت و استقبال زیادی به همراه داشت. فیلمی که حاوی مضامین مثبت اندیشی، تلقین های مثبت، تصورهای مثبت و .. است و هر انسانی می تواند با پیروی از آنها زندگی موفق تری داشته باشد. خلاصه ای از محتوای این فیلم :

همه ما با نیروی کاملاً یکسانی زندگی میکنیم. با یک قانون: قانون جاذبه.

این قانون میگوید: هرچیزی را که وارد زندگیمان میشود را خودمان جذب کرده ایم.تمام چیزهایی را که در ذهنمان می گذرد را خودمان جذب میکنیم. قانون جاذبه اهمیتی نمیدهد که شما چه چیزی را میخواهید و چه چیزی را نمیخواهید. حتی وقتی به چیزی فکر میکنید یا نگاه میکنید که آن را نمیخواهید و با آن مخالفت میکنید آن را به طرف خودتان جذب میکنید. در آن موقع قانون جاذبه در حال عمل است.

هر چیزی را چه ببینید چه به خاطر آورید و چه تصور کنید ، هر چیزی که روی آن متمرکز شوید را به سوی خود جذب میکنید. و هرگاه این تمرکز همراه با احساسات شدید باشد جذب آن سریعتر خواهد بود.

مراقبت از افکار کار سختی به نظر میرسد اما احساساتمان به ما کمک میکند که بفهمیم که به چه فکر میکنیم. هرچه موقع فکر کردن احساس بهتری داشته باشید این احساس خوب باعث میشود که جهتگیری شما در زندگی بهتر باشد و در زندگی روزمره افکاری را پدید می آورید که زندگی بهتری را در آینده برایتان رقم میزند.

هر چه احساس بهتری داشته باشید چیزهای خوب را بیشتر جذب میکنید که باعث میشود بالاتر و بالاتر بروید.

به یک چیز زیبا فکر کنید. به یک موسیقی زیبا گوش کنید تا احساس خوبی پیدا کنید. وقتی نسبت به چیزی احساس عشق میکنید آن احساس اینقدر بزرگ است که میتواند برایتان خوشبختی را به ارمغان بیاورد.

چرچیل: شما جهان خود را می سازید همانطور که در آن پیش میروید.

زندگی می تواند کاملاً رؤیایی باشد و اینطور خواهد بود اگر شما از این راز استفاده کنید.

جهان هستی مثل غول چراغ جادوست. غول چراغ جادو فقط میگوید: فرمانبردارم سرورم و همیشه فقط همین حرف را تکرار میکند. پس کافیست که شما فقط آن چیزی را که دوست دارید طلب کنید تا غول چراغ جادو به شما بگوید فرمانبردارم سرورم و خواسته تان را برآورده کند. پس اگر دانسته یا ندانسته در مورد چیزی که نمیخواهید یا دوست ندارید ، حرف بزنید یا گله و شکایت کنید یا احساس ناراحتی کنید غول چراغ جادو باز هم میگوید:فرمانبردارم سرورم و همان رابرایتان فراهم میکند.

آرزو کن ، بطلب ، ایمان داشته باش ، دریافت کن.

آن چیزی را که میخواهید طلب کنید.( اکثر ما به خودمان اجازه نمیدهیم آن چیزی را که واقعاً دلمان میخواهد طلب کنیم.) کائنات به افکارشما پاسخ میدهد. برای دریافت شما باید خودتان را با آن چیزی که میخواهید همجهت کنید یعنی قدردان باشید و برای دریافت آن شور و اشتیاق داشته باشید.

اکثر افراد افکارشان را به عکس العمل نشان دادن به چیزی که وجود دارد صرف میکنند.(اگر به آن چیزی که هست نگاه کنید و حتی اگر آن را نخواهید یا از آن ناراضی باشید)و به آن فکر کنید، قانون جاذبه دوباره همان چیز را به شما میدهد.

بودا: هر آنچه هستیم نتیجه افکاری است که داشته ایم.

اگر به جای شکایت برای چیزهایی که دارید قدردانی کنید احساس بهتری پیدا میکنید و این باعث جذب چیزهای بهتری به سمتتان میشود.

وقتی چیزی را تجسم میکنید آن را پدید می آورید. پس موقع تجسم همیشه روی نتیجه پایانی متمرکز شوید. وقتی خود را در موقعیتی که دوست دارید تصور میکنید ، دیگر احساس نمیکنید که به آن چیز نیاز دارید بلکه احساس میکنید که آن چیز را دارید و آن احساس باعث مشود که کائنات همان موقعیت را برایتان پدید آورد.

اگر به دنبال حس لذت درونی ، بینش درونی و آرامش درونی بروید بقیه چیزها برایتان پدیدار میشود.

شما تنها کسی هستید که زندگیتان را می آفرینید چون هیچ کس دیگر نمیتواند برای شما فکر کند.این کار تحت کنترل خود شماست. اگر چیزی را که می بینید ٬ میخواهید در مورد آن بنویسید ، راجع به آن با دیگران حرف بزنید ، به آن فکر کنید و روی آن تمرکز کنید ولی اگر آنرا نمیخواهید در موردش با کسی حرف نزنید ، توجهتان را منحرف کنید.

کارل لی یونگ: با هر چه مقابله کنید ایستادگی میکند.

منابع بیشتری از آنچه که ما بخواهیم وجود دارد. بیشتر از آن چیزی که تصور کنیم خوبی ، عشق ، لذت و… هست که به همه برسد. اگر میگوییم دچار کمبودیم به خاطر آن است که بینش خود را گسترش نمیدهیم.

اگر جز بهترین را نپذیرید اغلب اوقات همان بهترین را دریافت میکنید.

آیا نتایجی را که به حال گرفته اید شایسته شما هستند؟

هنری فورد: اگر فکر می کنید که میتوانید یا نمیتوانید در هر صورت حق با شماست.

ما منبع بی پایانی هستیم از احتمالات قابل ظهور و قدرت خداگونه ای برای عینیت بخشیدن به خواسته هایمان داریم.

هدف اصلی زندگی احساس و تجربه لذت است. شادی درونی جوهره موفقیت است. به دنبال خوشی خودتان بروید. خودتان را با چیزهایی که آرزو دارید تصور کنید.

دوک النیگتون: اگر چیزی دلم را نلرزاند هدفم نیست.

تصمیم بگیرید که چه میخواهید بعد روی آن تمرکز کنید. این فرآیند خلقت است. از لحظه ای که شروع میکنید به درست فکر کردن چیزی وجود دارد که شما را هدایت میکند و جهت را نشان میدهد.

بخواهید بهترین باشید. با لذت زندگی کنید. هیچ چیز از گذشته شما نمیتواند حق ویژه زندگی شاد شما را انکار کند و هیچ چیز در آینده نمیتواند به غیر از لذت و شادی را برایتان به ارمغان بیاورد.

یاد بگیرید فقط عالیترینها و بهترین ها را در تجارب و امور روزمره پیدا کنید. آنها را بارور کنید ، در موردشان فکر کنید بعد منتظر ادامه و وقوع آنها باشید.

چیزی نیست که شما بخواهید انجام بدهید بجز همان چیزی که خودتان میخواهید انجام بدهید.


مطالب مرتبط

2 دیدگاه‌

  1. می 10, 2017

    […] 14 . درباره قانون جذب و NLP – دانش گستر شریف‎20 ا کتبر 2016 … بنیانگذاران NLP، ریچارد بندلر و جان گریندر (از دانشگاه کالیفرنیا) می گویند … چگونه مغز و ذهن خود را اداره کنیم تا به بهترین وجه به نتایج دلخواه خود برسیم. … و هرگاه این تمرکز همراه با احساسات شدید باشد جذب آن سریعتر خواهد بود.  […]

  2. می 10, 2017

    […] درباره قانون جذب و NLP – دانش گستر شریف […]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.